Slovo ma lekar

playboy-slovakia

STORY:

Dnešnou témou bude predčasná ejakulácia

Dnešnou témou bude predčasná ejakulácia, ktorá je azda najčastejším problémom v intímnom živote mladého muža. Ide o nepríjemnú situáciu, keď muž dosiahne orgazmus (vyvrcholenie) aj s ejakuláciou (výronom semena) veľmi rýchlo po začatí pohlavného styku, pričom partnerka orgazmus, teda vyvrcholenie nezažije. Nezriedka dochádza k ejakulácii ešte pred penetráciou (vsunutím) penisu do vagíny. Ak je medzi nami chlapmi muž, ktorý tvrdí, že nezažil takúto trápnu situáciu, tak KLAME. Predstavte si situáciu, že dobíjate partnerku celé dni, týždne, mesiace... Už už sa zdá, že je všetko na dobrej ceste a chystáte sa na spoločný dobeh do cieľa ruka v ruke, načasovanie je ideálne a zrazu príde k zlyhaniu a do cieľa dobehnete iba Vy a partnerka zostane pred cieľom. Je to víťazstvo alebo prehra? Niekto možno poznamená – ako pre koho. Ale je to totálna prehra, zlyhanie, fiasko. Sklamaná, bezmocná, rozladená ... ako popísať tieto pocity žien? Ale nielen žena sa cíti trápne. Aj muž prežíva podobné pocity sklamania. Nie u každého príde k okamžitej erekcii a nie každý muž je schopný uskutočniť opäť pohlavný styk. Je to prirodzený stav, ale nie každá žena to chápe.

Len menej ako 20 % mužov je schopných dosiahnuť erekciu po prežitom orgazme skôr ako za 5 minút. Príčina predčasnej ejakulácie je veľakrát ťažko identifikovateľná a je na úrovni mozgových štruktúr zodpovedných za vzrušenie a prežívanie orgazmu. EP nie je len mužský problém, je to problém partnerov, ktorý mnohokrát vedie až k rozpadu vzťahu. Čo treba v takomto prípade robiť? Je možnosť, ako mužom s predčasnou ejakuláciou pomôcť, ako ich naučiť ovládať ich sexuálny život tak, aby bola partnerka spokojná; tak, aby dobehli do cieľa spolu; tak, aby bol vo svojej posteli opäť KRÁĽOM? Existuje aj situačná predčasná ejakulácia, napríklad muž bol dlhšie mimo partnerky, dlhšie intímne nežil, po penetrácii ejakuluje relatívne skoro... To je situácia, ktorá sa dá ospravedlniť, keďže je pomerne malá pravdepodobnosť, že sa situácia opakuje. Inou skupinou sú muži, ktorí žijú intímne s viacerými partnerkami a majú predčasnú ejakuláciu len s jednou partnerkou.

Dá sa mužom s predčasnou ejakuláciou pomôcť? Dá sa im vrátiť normálny sexuálny život? Čo k tomu treba? Je nutné aj vyšetrenie? Existuje aj seriózna liečba okrem doplnkov stravy, ktoré ponúkajú na internete? To sú najčastejšie kladené otázky mužov, ktorí majú problém s predčasnou ejakuláciou. Vyšetrenie u mužov s predčasnou ejakuláciou je nebolestivé a pozostáva skôr z rozhovoru, odobratí tzv. anamnézy. Zaujímame sa o trvanie predčasnej ejakulácie, ako dlho muž problémom s EP trpí, kedy k situácii dochádza, za ako dlho muž ejakuluje po vniknutí do partnerky, pátrame po frekvencii pohlavného styku, iných ochoreniach, užívaní iných liekov atď. Po získaní týchto informácií realizujeme odborné vyšetrenie, ktoré pozostáva z vyšetrenia penisu, predkožky, uzdičky a semenníkov. Zameriavame sa hlavne na stav uzdičky. Pokiaľ je kratšia, potom je odporučeným riešením problému plastika uzdičky, tzv. frenuloplastika.

Našťastie na začiatku 3. tisícročia máme niekoľko možností liečby a dokážeme pacientom ponúknuť viacero možností pomerne účinnej liečby, ktorá sa môže aj vzájomne kombinovať. Každý muž je však iný, rozdielny jedinec s inými osobnými, pracovnými, intímnymi zvykmi, s rôznou frekvenciou intímneho života. Inak liečime muža, ktorý má styk jedenkrát za mesiac a inak muža, ktorý má styk viackrát za týždeň. Je preto vhodné, dokonca až žiaduce, aby každý muž, ktorý naberie odvahu a chce tento problém riešiť, prišiel na konzultáciu a vyšetrenie k lekárovi, ktorý sa zaoberá touto problematikou. Po vyšetrení a po konzultácii lekár spolu s pacientom, prihliadnuc na frekvenciu sexuálnej aktivity, iné ochorenia, pracovný život, pacientovi odporučí najúčinnejšiu liečbu.

O jednotlivých možnostiach sa dočítate nižšie. Medikamentózna (tabletková) liečba je systémová, celková a lokálna, prípadne ich kombinácia. Systémová liečba Pri tejto liečbe využívame účinok inhibítorov spätného vychytávania sérotonínu, napr. sertralínu. Ide o preparát, ktorý sa primárne využíval a využíva na liečbu depresie. Pri liečbe EP však využívame jeho účinok na predĺženie času od začiatku pohlavného styku do času, keď muž dosiahne ejakuláciu. Je možná aj titrácia dávky, teda postupné nastavenie na určitú dávku liečiva a takisto aj postupné znižovanie liečiva. Najväčšou novinkou v liečbe EP je preparát s účinnou látkou dapoxetin. Ide o originálnu molekulu špeciálne vyvinutú na liečbu predčasnej ejakulácie. Táto molekula zatiaľ nie je registrovaná na Slovensku, a preto ju naši muži nemajú k dispozícii. Podľa výsledkov klinických štúdií a referencií zahraničných kolegov ide naozaj o veľmi účinnú a bezpečnú látku. Aj inhibítory fosfodiesterázy 5. typu (tadalafil , sildenafil, vardenafil) majú pozitívny účinok u mužov s predčasnou ejakuláciou. Ich mechanizmus účinku sa vysvetľuje zvýšením prekrvenia kavernóznych (toporivých) telies, a teda znížením citlivosti penisu. Penis je tvrdší, je viac naplnený krvou, a preto je menej citlivý. Ďalšou významnou vlastnosťou tejto liekovej skupiny je schopnosť dosiahnutia erekcie bezprostredne po prežití orgazmu a po ejakulácii, muž je oveľa skôr pripravený uskutočniť ďalší pohlavný styk. Niekedy je vhodné používanie kombinovanej liečby, teda inhibítora spätného vychytávania sérotonínu a inhibítorov fosfodiesterázy 5. typu. Veľmi veľa mužov si pochvaľuje hlavne túto kombináciu, ktorá je naozaj úspešná a bezpečná. Lokálna liečba Používanie lokálne znecitlivujúcich liekov, napr. Mesocain gel alebo iných medikamentov vo forme sprayov je tiež jednou možnosťou liečby. Jej výhodou je ľahká aplikácia, pomerne rýchly efekt liečby. Nevýhodou tejto liečby je možnosť prenosu účinnej znecitlivujúcej látky do pošvy. Niektorí muži používajú na liečbu alkohol v kombinácii s kondómom, avšak ženám sa táto forma liečby nepáči a sťažujú sa, že s ožranom spávať nebudú... Vykonávajú sa operačné zákroky frenuloplastika – plastika uzdičky alebo obriezka. Viac info na www.obriezka. sk. Pri obriezke sa treba zamerať na tzv. hrubšie šitie, keď penis viac dráždi pošvu a erektilné zóny ženy a je zároveň menej citlivý pre muža. Ide o tzv. Venušine hrbolčeky. Partnerka veľakrát cíti penis vo vagíne intenzívnejšie a k vyvrcholeniu prichádza skôr. Psychoterapia je tiež jednou z možností liečby. Je najmenej účinná a vyžaduje si veľa času a aj trpezlivosti zo strany oboch partnerov, preto nie je veľmi vyhľadávaná a nie je ani veľmi odporúčaná.

Čo povedať na záver? Ak máte problém s predčasnou ejakuláciou, zverte sa do rúk odborníkom, nie šarlatánom. Využite možnosť účinnej a bezpečnej, overenej liečby, zbytočne nekupujte neúčinné doplnky stravy na internete.