Business Talk - Pavol Freso

playboy-slovakia

STORY:

Pôvodne ste vyštudovali elektrotechniku?
Áno, som elektroinžinier, ale neskôr som sa zameral na teóriu automatizácie riadiacich systémov, respektíve na tri základné okruhy: samotnú automatizáciu a matematické modelovanie, druhým základným okruhom bola teória počítačov, umelá inteligencia a strojové jazyky a tretí okruh spočíval v samotných elektronických prvkoch, prevodníkoch fyzikálnych veličín a podobne.

K elektrotechnike ste inklinovali už skôr alebo to bola spontánna voľba?
Pôvodne som chcel ísť študovať počítače a programovanie, keďže programovaniu som sa venoval už na strednej škole. Na moje rozhodnutie venovať sa automatizácii mal vplyv jeden z profesorov, ktorý ma presvedčil o zmysluplnosti tejto inžinierskej oblasti. A dodnes toto rozhodnutie neľutujem, lebo mi pomohlo lepšie chápať fungovanie vecí okolo seba od vzduchotechniky cez dopravu až po fungovanie firmy. Tie systémy sú v mnohom podobné.

Ale neostalo len pri elektrike...
Technickí inžinieri vtedy mali možnosť doplniť si ekonomické vzdelanie, tak som to využil a urobil som si aj bakalára z manažmentu. Neskôr som navštevoval aj rôzne kurzy zamerané na psychológiu a terapeutickú činnosť, lebo ma zaujímalo fungovanie jedincov aj skupín jedincov. Paradoxne, ako elektroinžinier som si neskôr uvedomil, že prechovávam menšiu dôveru voči automatizovaným systémom, lebo si uvedomujem, v čom všetkom by mohli zlyhať.

A v čom teda môžu zlyhať?
Uvediem vám príklad. Dnes je jednou z horúcich spoločenských tém strata súkromia z dôvodu zberu rôznych veľkých dát. A pritom už v sedemdesiatych rokoch ľudia, ktorí sa automatizácii systémov a umelej inteligencii venovali, predvídali možné riziká straty súkromia. A dnes mám pocit, akoby sa s týmito dátami narábalo veľmi benevolentne. Aj preto ľudí vystríham, aby slepo neverili technológiám, lebo na druhom konci si vôbec nie som istý, že je niekto morálny a motivovaný zakaždým konať morálne. A v podobnom duchu sa vyjadruje aj hádam najväčší fyzik súčasnosti Stephen Hawking. Myslím, že jeho varovania by sme mali brať vážne.

playboy-slovakia

Nezdá sa vám, že zo spoločenského diskurzu sa akoby čoraz väčšmi vytrácala debata o morálke a morálne témy?
Keď som ako stredoškolák s partiou chalanov, s ktorými sme sa zúčastňovali programátorských olympiád, debatovali o tom, ako bude vyzerať budúcnosť, mysleli sme si, že ľudstvo dôjde k oveľa väčšiemu množstvu poznatkov a tie využije na hlbšie prenikanie do podstaty vecí. Skutočnosť je taká, že máme síce oveľa viac poznatkov, ale akoby sa nejde hlbšie do poznania, ale skôr do šírky a hlavne sa veci riešia a uvažuje sa o nich povrchne. To však nie je kritika, ale konštatovanie stavu vecí.
Ako politik chodím naozaj veľa do terénu a rozprávam sa s kadejakými ľuďmi. Zo všetkých tých rozhovorov som postrehol zaujímavý fakt. Patrím do strednej generácie, ale najlepšie pripravenými na diskusiu na takmer akúkoľvek tému sú starší ľudia. Je na nich vidieť nielen komunitnejší spôsob myslenia a správania, ale aj oveľa väčšia ochota diskutovať o problémoch. A akoby kultivovali spoločnú debatu. Moja generácia o veciach toľko nediskutuje a ani nie je tak dobre "vybavená", no a o generácii mladých môžem povedať, že u nich sa debata upiera v prospech digitálneho sveta. Na druhej strane sa mi zdá, že mladí ľudia sú jazykovo flexibilnejší, sú schopnejší rýchlejšie a lepšie čítať skratkovité správy, také "flešky". Lenže, máte pravdu, debaty o morálke akoby nezohrávali takú dôležitú úlohu.

Čo považujete za svoj najväčší úspech v rámci "župy"?
Župa je inštitúcia, ktorá za 7,5 roka pod mojím vedením schválila takmer každý materiál, ktorý jej župan či podžupani predložili. Nechápte to ako direktívne riadenie, naopak, vo vedení župy nám vždy záležalo na dobrej diskusii a príprave. Takmer vždy sa vopred radíme so starostami, ktorí sú našimi top partnermi, pretože rozumejú problémom svojej obce, ale aj so zastupiteľmi, odbornými komisiami a nezávislými odborníkmi. Práve veľmi demokratické nastavenie riadenia župy prináša ovocie, ktoré nám iní môžu len závidieť. Naozaj je veľmi málo návrhov, ktoré sme museli zo zastupiteľstva stiahnuť. Vždy sa snažíme nájsť spôsob, ako dôjsť k dobrému riešeniu. A to aplikovať v kultúre, doprave, ale aj v zdravotníctve či školstve. Nehovorím, že robíme všetko najlepšie a určite robíme aj chyby, ale rozhodne nám nemožno vyčítať, že by sme niečo podceňovali alebo sa nedostatočne pripravovali. Osobitne hrdý som na dotačnú schému, ktorej zmyslom nie je len prerozdeliť finančné prostriedky, ktoré sú nastavené tak, aby sa čo najviac uchádzačom ušli nejaké prostriedky, ale aj myšlienka preniesť také to úradnícke fungovanie do partnersko-komunitnej roviny fungovania. To znamená podporovať v kraji to, čo ho môže v budúcnosti pozdvihnúť. Za veľký úspech považujem to, že za minulý rok nám neprišla ani jedna sťažnosť na prerozdeľovanie dotácií v rámci kultúry. Znamená to, že mechanizmus prideľovania prostriedkov je nastavený naozaj dobre. Tento rok sme vyčlenili 500- či 600-tisíc na šport a som zvedavý, ako to dopadne. (Úsmev). Tých úspechov by sa, hádam, našlo viac. Hrdý som aj na záchranu "Cvernovky", na bábkové divadlo a podobne.

playboy-slovakia

Nedá mi vyjadriť istú rozporuplnosť, ktorú v súvislosti s vami vnímam. Na jednej strane ste úspešný župan, na druhej strane, aj keď ste aj vo veľkej politike ako poslanec pôsobili pomerne úspešne, ako predseda SDKÚ ste si vyslúžili veľa kritiky.
Pravdupovediac identita župana je u mňa silnejšia než identita celoštátneho politika. Keď som bol poslanec a riešil som druhý pilier, pezinskú skládku, škandál s emisiami, škandál prevodu pozemkov pod Tatrami, tak som bol relatívne úspešní. V rámci škandálu s pozemkami pri Veľkom Slavkove sa mi spolu s Luciou Žitňanskou podarilo presadiť zverejňovanie zmlúv. Keď som robil predsedu SDKÚ, priznám sa, že som bol neúspešný. Vo "veľkej" politike jednoducho platia iné princípy než v komunálnej politike a pôsobenie seba ako predsedu považujem za zlyhanie. Na druhej strane ako župan som spolu so svojím tímom dosiahol skvelé výsledky a bratislavská župa je na tom finančne najlepšie v celej svojej histórii. Vo veľkej politike je kontakt s bežnými ľuďmi a ich problémami oveľa slabší. A to je niečo, čo mi nevyhovuje. Pokiaľ ide o SDKÚ, v strane bolo toľko názorových prúdov a záujmov, že som ich nevedel zladiť. Za najväčší problém SDKÚ však nepovažujem pád Radičovej vlády, ani "gorilu", astronomický dlh strany či moje vedenie strany, ale snahu SDKÚ za éry Ivety Radičovej zvýšiť daňové a odvodové zaťaženie živnostníkov a malých a stredných podnikateľov, ktorí tvorili základný pilier tejto strany. Namiesto zvýšenia DPH o 2 percentná si SDKÚ zvolila toto riešenie, ktoré ju nakoniec pripravilo o jej vlastnú voličskú základňu. Strana tým udrela na vieru týchto ľudí, že zastupuje ich záujmy.

Čo by ste chceli ešte dosiahnuť?
Nijako sa netajím, že sme sa v župe inšpirovali tými najúspešnejšími a v našom prípade to je konkrétne región Dolné Rakúsko. Naším cieľom je ponastavovať chod župy tak, aby po nás sa dalo len máločo zrušiť. Napríklad vízia dopravy, dotačný systém na kultúru a šport, reforma školstva, ktorá nás ešte len čaká. Skrátka, chcem dosiahnuť to, že keď už my na župe nebudeme, aby si tí po nás nedovolili zrušiť to, čo funguje a je na prospech občanov. Napríklad, keby niekto chcel rozdeľovať dotácie politicky, tak ho ľudia z kultúry či športu usmernia, že sú už zvyknutí na inú úroveň rozhodovania a podobne.

Ak by ste si mohli vybrať ešte nejaký región, ktorému by ste chceli "šéfovať"?
Som síce rodený Bratislavčan, a teda najlepšie rozumiem bratislavskému regiónu, ale rád by som doprial naozaj veľký rozvoj ešte jednému slovenskému regiónu. Slovensko má dve metropoly, Bratislavu a Košice, aj keď sa nechcem nikoho v Žiline či Banskej Bystrici dotknúť. Ja by som si teda želal, aby Košice kvitli, lebo vtedy by bolo Slovensko vyvážené.

Aj keď sa v prostredí politiky pohybujete už viac než 20 rokov, dlhé roky ste viedli aj súkromnú firmu. Čo bolo jej náplňou?
Aj keď nešlo o veľkú firmu a kolektív nebol veľký, riešili sme veľa problémov. V deväťdesiatych rokoch sme automatizovali takmer všetky bratislavské autoservisy, stovky firiem používali náš účtovný softvér. Úspešne sme automatizovali rôzne typy ekonomicko-obchodných činností.

playboy-slovakia

Ako zvyknete relaxovať?
Chodievam veľa cvičiť. Dávam si pomerne veľa tréningov a veľmi rád jazdím na bicykli.

Ktoré maličkosti vás vedia potešiť?
Nechcem, aby ste to brali ako frázu, ale veľmi ma teší, keď stretávam bystrých a inšpiratívnych ľudí. Navyše sa netajím tým, že rád počúvam druhých ľudí.

Čo vštepujete svojim deťom?
Pokiaľ to išlo, svoju prácu a názory som takmer dospelo ukazoval svojim deťom. Napríklad moja dcéra si raz napísala do náuky o spoločnosti samohodnotenie: "Neviem, načo sem chodím, všetko už viem, videla som toho oveľa viac, lebo od šiestich rokov som chodievala s otcom na kampane. To by som vás mohla ja naučiť." A je pravda, že videla od konfliktov až po objímania všeličo. Niekto berie svoje deti do záhrady alebo do lesa, ja som svoje deti brával na kampaň. (Úsmev) Verte mi, že sa naučili komunikovať brilantne. Deťom som skrátka ukazoval svet, ako ho poznám. A nijako ho neprikrášľujem.