Business Success | Johann Fanzoj

playboy-slovakia

STORY:

" Snažíme sa dostať hlboko k našim koreňom, aby sme vedomosti a zručnosti predchádzajúcich generácií prenesli do súčasnosti, a následne ich skombinovali s novými materiálmi a technológiami. "

playboy-slovakia

Samotné vnímanie „luxusnej veci na mieru“ je subjektívne. Človeku sa ihneď vybavia autá Rolls Royce a ručne šité trojdielne obleky, ale nemali by sme sa pozerať nad rámec toho, čo nejaká vec je a vybaviť si, ako vznikla – históriu, ľudí a procesy, ktoré stoja za jej existenciou? Nájdenie rovnováhy medzi tradíciou a inováciou sa razom stáva zložitou úlohou. Aby dnes vytrvali ako podnikanie, musia byť duša a emócie, ktoré sú synonymom ručne vyrábaných vecí, obetované?

Podľa rakúskeho výrobcu strelných zbraní Johanna Fanzoja je odpoveďou nie. Ako rodinná firma s bohatou tradíciou siahajúcou až do roku 1790 čelila tejto dileme a s istotou si vybrala svoju cestu. Vo svojom podnikaní je hrdá na to, že prináša modernú víziu starému remeslu.

Rodina Fanzojovcov, jeden z mála naďalej pôsobiacich výrobcov strelných zbraní v malom meste Ferlach na úpätí pohoria Karawanken, sa na začiatku 20. storočia preslávila známou puškou s rozkladacím úderníkom Ischler Stutzen. Majiteľ Albert Fanzoj ju dodal cisárovi Františkovi Jozefovi I. a jeho súkromnej ochrannej stráži, Karlovarskej streleckej jednotky. playboy-slovakia

Avšak až vášnivý lovec a vysoko uznávaný člen rôznych medzinárodných poľovných združení, Johann Fanzoj, položil základy spoločnosti tak, ako ju poznáme dnes – základy, na ktorých stavajú jeho deti Daniela a Patrick Fanzojovci ako súčasní riaditelia spoločnosti. Táto dvojica je už ôsmou generáciou výrobcov strelných zbraní v rodine. A robia zaujímavé veci.

„Snažíme sa dostať sa hlboko k našim koreňom, aby sme vedomosti a zručnosti predchádzajúcich generácií preniesli do súčasnosti, a následne ich skombinovali s novými materiálmi a technológiami,“ vysvetľuje Daniela. „Inovácie sú veľmi dôležité pre vitalitu značky. Som presvedčená, že nám to umožní, aby aj nasledujúce generácie mohli prosperovať.

“Spoločnosť však neberie na ľahkú váhu zodpovednosť za to, že si zachováva zručnosti a vedomosti z minulosti. „Nevyrábame len zbrane; zachovávame niečo, čo je dôležité pre ľudskú civilizáciu – schopnosť myslieť v troch dimenziách, pracovať s rukami, mysľou a očami súbežne, aby sme vytvorili niečo zmysluplné, osobné a jedinečné,“ uvádza Daniela. V roku 2010 bolo 500-ročné združenie výrobov zbraní vo Ferlachu pridané na zoznam „nehmotného kultúrneho dedičstva“ UNESCO. Je to veľká vec.

Patrick aj Daniela neochvejne tvrdia, že zbrane sú symbolické, expresívne predmety kultúry. Kladú veľký dôraz na vysoko emocionálny aspekt výroby strelných zbraní, napriek tomu sú naďalej presvedčení, že takéto vlastnosti možno aj naďalej dosahovať prijímaním nových metód a materiálov.
Majú tiež dobrý dôvod byť si istí. Zbrane Fanzoj sa vyrábajú jedna za druhou. Každý rok opúšťa dielňu Fanzoj iba hŕstka brokovníc, dvojhlavňových pušiek a dvojitých pušiek, celkovo asi 25 kusov. Spoločnosť tvrdí, že 80 percent z celkovej vykonanej práce predstavuje manuálne remeselníctvo, pričom na jeden projekt sú potrebné aj tisíce hodín. Sú to špeciálne veci, preto zákazníkom odporúčame, aby sa do ich výroby zapájali – ponorili sa do nej. „Keď niekto do nejakej veci vloží toľký kus samého seba – tak len to považujem za pravý luxus vyrobený na mieru,“ dodáva Daniela.

Samozrejme, nie sú to len zákazníci, kto investuje do zbraní, ktoré firmu opúšťajú nové, najmodernejšie výrobné zariadenia firmy. Záväzok a vášeň tímu, ktoré sa ukrývajú za vynikajúcimi pištoľami a puškami, sa zdá byť kľúčom k ich úspechu. „Náš tím tvoria mladí, veľmi motivovaní jednotlivci, ktorí prichádzajú do práce cez víkendy, ak ich o to požiadame, pretože chcú prísť,“ hovorí Daniela. „Pre týchto ľudí je to viac ako len práca. Je to vášeň. Páči sa im, čo robíme, a bavia sa.“

Schopné ruky a tvorivé mysle si len zriedka dokážu udržať to, čo Daniela označuje ako „horúčkovitú snahu neustále tlačiť hranice“. Ak však neexistuje nič vzrušujúce, čo by ich udržalo celé nedočkavé, čo je presne ten moment, keď experimentálne myslenie spoločnosti ako celok vstupuje do hry – čo je prístup, ktorý nevyhnutne chápe každý proces, ktorý sa odohráva pod jednou strechou. Podľa Daniely neexistuje nijaký iný spôsob, ako to docieliť. „Ak chcete kvalitu, potrebujete úplnú kontrolu nad každým výrobným krokom. playboy-slovakia

Je to najdrahší a najťažší spôsob, ale umožňuje nám byť čo najkreatívnejší, preskúmať každý jeden prvok toho, čo vyrábame – od hlavne po akčné skrutky – a živiť tohto ducha vlastníctva medzi našimi zamestnancami, ktorí sú hrdí na to, že sú súčasťou niečoho tak dokonalého.

“Len zopár ďalších výrobcov najlepších pištolí a pušiek má možnosť pracovať s takými materiálmi, ako sú titán a uhlíkové vlákna, alebo sa inšpirovať priemyslom známym svojím priekopníckym vývojom. „Titán úspešne používame pre naše pušky od roku 2010,“ vysvetľuje Daniela. „Ľudia tvrdili, že sa s ním nedá pracovať a nepochybne predstavuje skutočnú výzvu. Je 10-násobne drahší než oceľ, ničí nástroje, pretože je taký náročný, musí sa neustále chladiť a na zabránenie trenia medzi pohyblivými časťami je potrebný povrchový poťah. Dá sa však opracovať a dnes všetko s výnimkou pružín a hlavne vyrábame z tohto materiálu.“ Výsledkom sú ultraľahké, ultrasilné a prakticky nezničiteľné umelecké diela. „Poťahový roztok znižujúci trenie sme našli vo Formuly 1; pohyblivé časti v titánovej brokovnici Fanzoj sú potiahnuté rovnakou látkou ako v motore pretekárskeho automobilu F1!

“Zdá sa, že zákazníkov spoločnosti Fanzoj priťahuje tvorivá iskra, ktorá vyvrcholila prvou svetovou sériou jednohlavňových pušiek s ručne ovládaným záverom, vyrobenými z titánu a s uhlíkovou pažbou, jedinečnými trojhlavňovými brokovnicami spolu s ďalšími nádherne vyrobenými klasickými brokovnicami, aby sme vymenovali aspoň niektoré z nich. „Každý model je založený na vynikajúcej mechanike spojenej s vysokými estetickými štandardmi. Tento dynamický modus operandi jednoznačne umocňuje pôvab celého procesu, ktorý sa zvyčajne začína nespočítateľnými počítačovými náčrtmi a 3D dizajnom, ale stále sa zameriava na remeselnú prácu a ručnú výrobu.

playboy-slovakia

S každým oznámením alebo spustením avantgardného projektu, nového materiálu alebo spôsobu, ako robiť veci v Johann Fanzoj, prichádzajú pletky a zvedavosť, s čím novým prídu? Ktoré „pravidlá“ úplne ohnú alebo zanedbajú? „Chceme, aby ľudia o sto rokov otvárali puzdrá našich zbraní a boli prekvapení z toho, čo uvidia,“ vysvetľuje Daniela.

„Tradičné, starodávne remeslá prežijú iba vtedy, ak prijmete prítomnosť. Chceme zostať verní svojim koreňom, využívať naše dedičstvo a vedomosti, ktoré sme získali po ôsmich generáciách, a zároveň ich kombinovať s výhodami 21. storočia. Odtiaľ pochádzajú majstrovské diela budúcnosti.“

S Fanzojom, ktorý razí cestu, sa toto storočie zdá vzrušujúce. playboy-slovakia